HTML ÖGRETİCİ

Tekrardan Merhaba! Bugün Sizlere Temel HTML Etiketleri ve Kurallarını Göstereceğiz.

HTML Etiketi: HTML etiketi, tarayıcınıza, dosyanın HTML kodu ile yüklenmiş bilgi içerdiğini bildirir. Dosya adındaki .html uzantısı ise bu dosyanın bir HTML belgesi olduğunu belirtir.

html

Head Etiketi: Html belgesinin ilk bölümünü belirler. İçine title etiketi yazılmalıdır. Title sayfanızın başlığını belirtir.

title

Title Etiketi: Head etiketinin içerisinde olması gereklidir.Yukarıda da gösterildiği üzre sayfanın başlığını belirtir.Kısa ve öz olmalıdır.

Meta Etiketi: Meta etiketi, bir web sayfası için yapılandırılmış meta veriler sağlamak için HTML belgelerinde kullanılan etikettir. Bunlar bir web sayfasının bölümünün parçasıdır. . Aynı sayfada farklı özelliklere sahip birden fazla Meta öğesi kullanılabilir. Meta öğeler, sayfa açıklaması, anahtar kelimeler ve diğer öğeler ve özellikler yoluyla sağlanmayan diğer meta verileri belirtmek için kullanılabilir. < head > < /head > etiketi içinde kullanılır.

meta

Body Etiketi: Html belgenizin en uzun ve önemli parçasıdır. Sayfanızın içerikleri burada saklanır.

Haydi bir alıştırma yapalım. Şimdi sizden herhangi bir web editörü programını açmanızı isteyeceğim.(Dreamweaver,notepad++) Aşağıda verdiğim kodları yazıp sayfanızı sizin açtığınız bir klasörün içerisine index.html olarak kaydediniz.

ilksite