HTML ÖGRETİCİ

Tekrardan Merhaba! Bu Sayfada Başlıklar,Paragraflar,Bağlantılar ve Görsellerin Ne Olduğu ve Nasıl Kullanıldığını Göstereceğiz.

Başlıklar(Heading): Başlıklar adının da bize çağrıştırdığı üzre başlık oluşturmak için kullanılan kod'dur. h1 En büyük başlık puntosunu h6 ise en küçük olanı temsil eder. Hadi örnekle pekiştirelim.

heading

Kodun kullanımı bu şekilde ekran çıktısı ise aşağıda yer alıyor.

heading

Paragraflar: < p > etiketi paragraf oluşturmak için kullanılan koddur. Ama dikkat edilmesi gereken şey < p > etiketi yazı yazmak için değil, paragraf oluşturmak içindir. Kısa bir örnekle aşağıda gösterelim.

Bu örnek paragrafın kullanılmasıyla elde edilmiştir.

paragraf p

Aşağıdaki örnek ise paragrafın kullanılmamış hali.

paragrafsiz paragrafsiz

Bağlantılar: Bağlantılar < a > etiketiyle gösterilir. Bu etiket sayfamıza linkler vermemize yarar ve daima href etiketiyle birlikte kullanılır. Aşağıda kullanımına dair kısa bir örnek vereceğim.

link

Görseller: Görseller < img > etiketiyle gösterilir. Bu etiketin yanına daima src etiketi kullanılır. Src etiketi resmimizin konumunu belirtmek için kullanılır. < img > Etiketinin yanında alt etiketi de kullanılması gerekir. Bu alt etiketi ise sitemizin google tarafından indexlenebilmesi için gereklidir. Yani alt etiketinin içerisine görseli tasvir edicek bir şey yazmanız gerekir.

Aşağıda image etiketi'nin kullanımına dair örneği inceleyebilirsiniz.

yildizligece yildizligece